
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 50.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5.08 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 40 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Female |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 488
Distributors
pcbx
Unit Price$3.24117
Ext.Price$3.24117
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.24117 | $3.24117 |
| 10 | $2.75182 | $27.51820 |
| 25 | $2.60431 | $65.10775 |
| 50 | $2.46471 | $123.23550 |
| 100 | $2.33259 | $233.25900 |
| 300 | $2.20755 | $662.26500 |
| 500 | $2.08922 | $1044.61000 |
| 1000 | $1.97719 | $1977.19000 |
